Incanto Ceiling Lamp 2
[Pio & Tito Toso]
Incanto ceiling lamp with shaded white glass, a matt white structure and integrated 12W LED.
Description
Incanto has been completely redesigned in this new version. The slightly reduced diameter improves the integration of the frame, minimises the distance from the ceiling and supports the dissipation of the integrated LED source. The result is a more balanced luminaire that highlights the shaded white glass diffuser.
Technique
| Manufacturer | Vistosi |
|---|---|
| Bulbs included | Yes |
| Light Series | Incanto |
| Designer | Pio & Tito Toso |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Color | Matt White 1 |
| Materials | Blown glass and metal |
| Max. power | 1 x 12W LED Watt |
| Contents of the package | Luminaire with integrated LED |
| Power in watts | 12W integrated LED W |
| glass | White shaded |
| diameter | 45 cm |
| depth | 0 cm |
| Dimensions | Ø 45 cm | H 14 cm |
Reviews
Write Your Own Review