Malagola 55
[Enzo Catellani]
Description
The Catellani & Smith Malagola 55 is a pendant lamp with a length of 55 cm, a width of 30 cm and a height of 25 cm. The complete diffuser is made of aluminum which is coated with gold leaf, copper or silver leaf. This lamp can be operated with an exchangeable LED and is on site dimmable. The canopy has a diameter of 8 cm and a height of 2.5 cm. The 170 cm long cable can be cut when needed.
Technique
| Country of Manufacture |
Italy |
|---|---|
| Manufacturer | Catellani & Smith |
| Designer | Enzo Catellani |
| Year of design | 1995 |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| voltage suitability | 110 - 240 Volt |
| material | aluminum, metal |
| cable color | black |
| cable length | 170 cm |
| Height adjustment | height determinable |
| dimming | dimmable on site |
| Base / Socket | E27 |
| Wattage | 8 W |
| canopy dimensions | ∅ 8 cm |
| bulb exchange | on site itself |
| Dimensions | H 25 cm | B 30 cm | L 55 cm |
Italy