Groove Pendant Lamp 90
[Hangar Design Group]
Groove pendant lamp in glass and metal with clean lines, E14 sockets and selectable glass and frame finishes.
Description
The Vistosi Groove pendant lamp is inspired by the precise minimalism of the early 1960s. Regular forms meet softer glass elements, while sliding metal frames create flexible geometries. The diffusers are available in white shaded or white matt finishes, with the frame in anthracite or matt bronze 2.
Technique
| Manufacturer | Vistosi |
|---|---|
| Bulbs included | No |
| Light Series | Groove |
| Designer | Hangar Design Group |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Materials | Glass and metal |
| Max. power | 2 x max. 40W E14 Watt |
| Power in watts | max. 40W E14 W |
| cable length | 200 cm |
| depth | 14 cm |
| Dimensions | B 90 cm | H 40 cm |
Reviews
Write Your Own Review