Giogali Pendant Lamp RE1
[Angelo Mangiarotti]
Giogali lamp with modular glass hooks, an iconic crystal texture, selectable glass and frame finishes and expressive light effects.
Description
Giogali by Angelo Mangiarotti combines Vistosi glassmaking with a modular system of interlocking glass hooks. The collection creates lively crystal textures and can be adapted through different lamp types, glass finishes and frame colours.
Technique
| Manufacturer | Vistosi |
|---|---|
| Bulbs included | No |
| Light Series | Giogali |
| Designer | Angelo Mangiarotti |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Materials | Blown glass and metal |
| Max. power | 10 x max. 77W E27 Watt |
| Power in watts | max. 77W E27 W |
| cable length | 200 cm |
| depth | 40 cm |
| Dimensions | B 120 cm | H 80 cm |
Reviews
Write Your Own Review