Scantling P73
[Mathias Hahn]
Opis
The Marset Scantling P73 is a floor lamp that combines a wooden light arm with a metal light rod. The name is based on an old unit of measurement for wood or stone. The lamp is 136.2 cm high and has an outreach of 73.2 cm. The lamp arm made of oak wood can be rotated individually, and the lamp shade can also be adjusted as required. In this way, the light can be constantly realigned. Thanks to technical precision, no counterweights or springs are required to maintain all the set positions. The floor lamp Scantling P73 is available with rod and shade in white or black. An on/off switch is integrated into the rear of the aluminum lamp shade. The cable runs inside the lamp arm and rod.
Technologia
| Kraj produkcji |
Hiszpania |
|---|---|
| Producent | Marset |
| Projektant | Mathias Hahn |
| rok | 2010 |
| Stopień ochrony / Stopień ochrony IP | IP20 |
| Zawartość opakowania | LED 230 Volt |
| napięcie przydatność | 110 - 240 Volt |
| Projekcja w cm | 73 |
| tworzywo | aluminium, dąb, metal |
| kolor przewodu | czarny |
| długość kabla | 200 cm |
| Cokół / Oprawka | E27 |
| skalowalność | na głowie oprawy |
| Moc w watach | 8 W |
| Średnica klosza | 12 cm |
| wysokość abażur | 20 cm |
| świeczniku Wymiary | ∅ 29 cm |
| wymiana żarówek: | na miejscu |
| dystrybucja światła | bezpośrednio |
| Dimensions | H 136 cm |
Hiszpania