Armonia Wall Lamp 20
[Francesco Lucchese]
Armonia wall lamp in blown glass and metal with harmonised glass colours and richly textured surfaces.
Description
Armonia combines contemporary forms with traditional Vistosi glassmaking techniques such as balloton, rigadin and elongated rhombus textures. This wall lamp pairs blown glass with a distinctive metal structure for refined residential and hospitality interiors.
Technique
| Manufacturer | Vistosi |
|---|---|
| Bulbs included | No |
| Light Series | Armonia |
| Designer | Francesco Lucchese |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Materials | Blown glass and metal |
| Max. power | 1 x max. 60W E14 Watt |
| Power in watts | max. 60W E14 W |
| diameter | 20 cm |
| Dimensions | Ø 20 cm | H 37 cm |
Reviews
Write Your Own Review