Giogali Wall Lamp
[Angelo Mangiarotti]
Giogali lamp with modular glass hooks, an iconic crystal texture, selectable glass and frame finishes and expressive light effects.
Description
Giogali by Angelo Mangiarotti combines Vistosi glassmaking with a modular system of interlocking glass hooks. The collection creates lively crystal textures and can be adapted through different lamp types, glass finishes and frame colours.
Technique
| Manufacturer | Vistosi |
|---|---|
| Bulbs included | No |
| Light Series | Giogali |
| Designer | Angelo Mangiarotti |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Materials | Blown glass and metal |
| Max. power | 1 x max. 60W E14 Watt |
| Power in watts | max. 60W E14 W |
| depth | 19 cm |
| Dimensions | B 36 cm | H 56 cm |
Reviews
Write Your Own Review